Ksero dla studentów:)

Każdy student, niezależnie od kierunku studiów, miejsca i uczelni do której uczęszcza, wraz z momentem rozpoczęcia nauki staje się stałym bywalcem punktów ksero. Student kseruje niezliczone notatki z wykładów, do tego materiały z ćwiczeń, a nie raz trzeba też kserować mniej lub bardziej opasłe tomisko książki, której sztuk w bibliotece znajduje się jedna i to tylko w czytelni. Należy panią w bibliotece bardzo ładnie prosić, aby taką książkę zgodziła się udostępnić, najczęściej załatwia się to poprzez zostawienie dowodu osobistego lub innego dokumentu jako zakładnika.

Gdy wejdziemy w posiadanie takiego rzadkiego działa (są takie, które potrafią znajdować się w jednej bibliotece w całym powiecie, a z bliżej nieznanych przyczyn, profesor uznał, że to właśnie ta książka jest alfą i omegą wykładanego przedmiotu) pędzimy ile tchu w stronę ksero. Tam również wypada poprosić obsługę o w miarę możliwości szybkie zrobienie kserokopii. Na szczęście – drukarnie są w stanie je zrobić równie szybko, co starannie, nie narażając książki na niepotrzebne zniszczenia.

Znacznie lepiej sprawy się mają, gdy książkę można zabrać ze sobą do domu. Możemy wreszcie stać się nieco przyjaźniejsi dla środowiska i zamiast ogromu kartek skorzystać ze skanowania. Książkę przenosimy na format cyfrowy (najczęściej pdf). Skanowanie samemu jest dość pracochłonnym zajęciem, ale możemy zaoszczędzić czas i przekazać książkę do przeskanowania w drukarni. Zaoszczędzony w ten sposób czas możemy przeznaczyć na więcej nauki.

Reklamy