Ksero

ksero wrocławKserokopiarki to dziś bardzo popularne urządzenia kopiujące obrazy. Najczęściej spotykamy je w biurach, urzędach, szkołach i uczelniach – wszędzie tam, gdzie niezbędne jest szybkie powielanie treści. Nim ksero na dobre zagościło w tych miejscach, teksty powielano najczęściej przy pomocy maszyny do pisania, co zajmowało sporą ilość czasu.

Pierwszą kserokopiarkę na świecie stworzył Chester Carlson w 1938 roku. Pierwszym masowym producentem urządzeń ksero była firma Haloid, a maszyny kopiujące sprzedawano pod znana do dziś marką XeroX. W Polsce pierwsze kserokopiarki pojawiły się końcem lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

Ksero do dziś działa na tej samej zasadzie – kopiowany obraz jest naświetlany, obraz jest przenoszony na bęben kserokopiarki. Bęben przesuwa się do tzw „wywoływaczki” z tonerem, który osadza się na naświetlonych miejscach. Papier po zetknięciu z bębnem przejmuje toner, później przechodzi przez silnie nagrzane wałki utrwalające toner na papierze. Z biegiem czasu ta technika była stale doskonalona – pojawiły się kserokopiarki kolorowe, zespolone z komputerami, itd. Na podobnej zasadzie działają też drukarki laserowe i faksy.

Zróżnicowanie samych urządzeń kserujących jet bardzo spore – od najprostszych, samoobsługowych urządzeń, po zaawansowane urządzenia dostępne w drukarni Wrocław. Bez wątpienia ksero jest bardzo ważnym wynalazkiem – pozwala na szybkie i sprawne powielanie dużej ilości tekstu i obrazów.

Reklamy